Kieliszki
Twój wybór: Usuń wszystko

Kieliszki (91 produktów) - strona 1 z 2

Kieliszki to niezwykle liczna rodzina, bardzo jednak troskliwa… Bo to i kieliszki do wina białego lub czerwonego, smukłe szampanówki, jak i kieliszki do mocniejszych trunków. Niezależnie zatem od Waszych preferencji, z pewnością znajdziecie tutaj takie, które wykorzystać będziecie mogli zarówno w trakcie organizowanych przez Was rodzinnych przyjęć, szalonych imprez w gronie przyjaciół, jak i w trakcie odprężających wieczorów z ulubionym serialem.
Termin realizacji
od najnowszych
  • od najnowszych
  • od najpopularniejszych
  • od najtańszych
  • od najdroższych
  • Wyprzedaż
Twój wybór:
Filtry
Cena
-
Kolor
Materiał
Producent
Produkty w promocji
Flaga
Wysokość
-
Szerokość
-
Średnica
-
Głębokość
-
Pojemność
-

Wznieśmy toast – kieliszki do wina i kieliszki do szampana

Nawet jeśli jesteście abstynentami, to warto jednak mieć podstawową wiedzę w zakresie odpowiedniego serwowania napojów procentowych – Wasi goście niekoniecznie przecież muszą podzielać Waszą wstrzemięźliwość w tej kwestii. Jak na wielkich fanów wina przystało, u nas to właśnie ten trunek pojawia się na domówkowych imprezach najczęściej. Osobiście najbardziej gustujemy w czerwonym wytrawnym, jednak z naszymi znajomymi bywa różnie – są wśród nich zarówno miłośnicy różowego, jak i musującego prosecco.

I choć niby nie jest to żadna wiedza tajemna, a my nie jesteśmy nadmiernymi pedantami jeśli o etykiecie mowa, to jednak warto przypomnieć, że forma kieliszków powinna być uzależniona od rodzaju serwowanego wina.

W literaturze specjalistycznej znajdziecie wiele niezwykle szczegółowych informacji na temat doboru kieliszków adekwatnych do danego rodzaju wina, ale, jak już wcześniej wspominaliśmy, nie jesteśmy aż takimi perfekcjonistami w kwestii etykiety i degustacji, dlatego zamiast precyzyjnie opisywać kieliszki do win Beaujolais, Bordeaux czy wielu, wielu innych, przedstawimy Wam wersję minimum, czyli tę najpowszechniej stosowaną, a równocześnie najbardziej uproszczoną.

Kieliszki do białego wina – standardem w tym przypadku jest dość wysoka nóżka, zaś czasza zdecydowanie mniej pękata i bardziej smukła niż w kieliszkach do czerwonego wina (aczkolwiek nie aż tak smukła, jak w „szampanówkach”). Dzieje się tak dlatego, że w porównaniu do wina czerwonego, białe nie potrzebuje aż tak dużego kontaktu z powietrzem, dodatkowo mając delikatny aromat, który mógłby zaginąć w tak obszernym kieliszku. Dopuszczalne jest również ich stosowanie do podawania wina różowego, choć właściwie dobrane do tego rodzaju wina kieliszki charakteryzują się nieco krótszą czaszą.

Kieliszki do wina czerwonego – czasza na ogół w kształcie zbliżonym do tulipana, w wielu przypadkach delikatnie zwężająca się ku górze, przede wszystkim jednak zdecydowanie bardziej pękata niż w przypadku kieliszków do wina białego. Im starsze wino, tym kieliszki powinny być większe i bardziej pękate, choć wiele zależy też od konkretnego rodzaju czerwonego wina…i producenta kieliszków – obecnie znajdziecie naprawdę przeróżne wariacje w tym temacie.

Kieliszki do szampana – popularnie określane mianem „szampanówek”. Zwyczajowo dość wysokie, a przede wszystkim smukłe i lekko zwężające się ku górze. Taki kształt sprzyja musującym bąbelkom, których widokiem w tego rodzaju kieliszkach możemy cieszyć się nieco dłużej. Wykorzystywane są nie tylko do serwowania szampana, ale i win musujących typu prosecco, cava czy asti.

Kieliszki do wódki i innych męskich trunków

Jeśli na organizowanym przez nas przyjęciu gościmy znaczną część męskiego towarzystwa, to zdecydowanie powinniśmy zadbać o odpowiednie kieliszki do wódki, a jeżeli zdecydujemy się na nieco bardziej eleganckie i wyrafinowane klimaty, z pomocą przyjdą nam kieliszki do brandy i koniaku.

W przypadku tych pierwszych najczęściej spotkacie się tutaj z pojemnością 40-50 ml, choć niektórzy zapobiegliwi decydują się raczej na bezpieczny wariant o pojemności 20-25 ml. Na ogół wykonane są z transparentnego szkła (w wersji lux – kryształowe), w kwestii kształtu występuje tutaj jednak spora dowolność i różnorodność. Natkniecie się zarówno na takie z filigranową nóżką, jak w wersji bez nóżki – symetryczny cylinder lub rozszerzane ku górze, na ogół z dosyć grubym dnem. Kieliszki do wódki sprawdzą się zarówno w przypadku podawania wódek czystych, jak i gatunkowych (zwanych również smakowymi), a także do serwowania tak obecnie popularnych kolorowych shotów.

Z kolei kieliszki do brandy i koniaku charakteryzują się dosyć pękatą, zwężającą się ku górze czaszą, nisko osadzoną na krótkiej nóżce. Są pękate nie bez powodu – przed spożyciem koniak najlepiej delikatnie rozgrzać dłonią, dzięki czemu uwolnimy jego dodatkowy aromat. Najpopularniejsze są kieliszki o pojemności 100-250 ml, choć nie brak również sporo większych. Niezależnie jednak od rozmiaru, na który się zdecydujecie, jeżeli nie chcecie popełnić faux pas, pamiętajcie, aby napełniać je zaledwie w ¼.

Kieliszki to jeszcze nie wszystko…

Chyba nie myśleliście, że same kieliszki załatwią temat trunków, zwłaszcza w trakcie spotkania w większym gronie? Szklanki (zwłaszcza te do drinków), korkociągi, nalewaki, wiaderka na lód też z pewnością okażą się przydatne, mamy dla Was jednak jeszcze jedną, nieco mniej oczywistą propozycję.

W trakcie imprezy towarzyskiej, goście mają tendencje do częstego przemieszczania się po pokoju, albo i całym mieszkaniu, niejednokrotnie z kieliszkiem w ręku, zostawiając go często w różnych miejscach. W pewnym momencie z pamięcią w takich okolicznościach bywa różnie i nierzadko pojawia się problem: „ten kieliszek był mój, czy Twój?”. Dobra rada – sprawcie sobie znaczniki do kieliszków! Każdy w innym kolorze skutecznie zasygnalizuje właścicielowi kieliszka, że zguba należy właśnie do niego – kolor łatwiej przecież zapamiętać niż miejsce porzucenia.

A po szampańskiej zabawie z pewnością przydadzą się filiżanki – następnego dnia warto przecież poratować się nie tylko wodą spod kiszonych ogórków, ale i małą czarną…

Właścicielem marki SfMeble® jest DESIGN AG Anna Guenther (adres prowadzenia działalności: Jurajskie Wzgórze 14, 32-087 Bibice, Polska ) wpisaną do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Wójta Gminy Zielonki pod numerem 3920, NIP 6772309195, REGON 120798841.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookies znajdziesz w naszej Polityce prywatności sklepu sfmeble.pl